Dışişleri’nden SİHA açıklaması: ‘Operasyonu etkilemedi’

Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye’de düşürülen SİHA’ya ilişkin yapılan açıklamada “Söz konusu hadise, PKK/YPG’ye karşı devam eden operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetlerimiz ve İstihbarat Teşkilatımız tarafından kapsamlı operasyonlar başlatılmıştır.

Bu çerçevede, dün (5 Ekim) Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir.

Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir Siha kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır. Söz konusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir. Irak’ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye’de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir.”

NE OLMUŞTU

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 1 Ekim’de Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştirenlerin ‘Suriye’den geldiğini’ söyleyerek “Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait olan bütün tesisler bundan sonra meşru hedeftir” demişti. Fidan’ın Irak ve Suriye’ye ‘operasyon’ mesajının ardından, Suriye’nin kuzeyinde belirlenen hedeflere hava operasyonları düzenlendi.

Türkiye’ye ait bir SİHA’nın, ABD tarafından düşürüldüğü iddia edilmiş ancak Savunma Bakanlığı kaynakları bu iddiaları yalanlamıştı. Bundan birkaç saat sonra, Washington yönetiminden teyit geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü General Patrick Ryder, Türkiye’nin sabah saatlerinde Haseke’deki ABD askerlerinin 1 kilometre yakınlarında hava saldırıları düzenlemekte olduğunu, Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının askerlere 500 metreden daha yakın bir mesafeye geldiğini açıkladı.

SİHA’nın bu noktada tehdit olarak algılandığını ve bir F-16 tarafından düşürüldüğünü belirten Ryder, “Türkiye’nin ABD askerlerini kasıtlı olarak hedef aldığına dair bir işaret yok” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x