İsveç’in PKK’ya haraç kararı: Türkiye’ye sınır dışı kararını bozdular

AA

İsveç Yüksek Mahkemesi, ülkede faaliyetlerini sürdüren terör örgütü PKK/YPG’ye yardım eden şahıs hakkında çarpıcı bir karara imza attı.

Eli kanlı örgüte haraç topladığı gerekçesiyle hakkında 4,5 yıl hapis cezası verilen 40 yaşındaki şahsın cezası onandı.

Şahsın, cezasını çektikten sonra Türkiye’ye sınır dışı edilmesi kararı iptal edildi.

Yüksek Mahkeme’den yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kişinin “teröre finans sağlamak”, “gasp teşebbüsü” ve “silahlı saldırı”dan suçlu bulunduğu ve bir alt mahkemenin verdiği cezanın onandığı belirtildi.

Türkiye’ye sınır dışı kararından vazgeçtiler

Açıklamada, bir alt mahkemenin suçlunun cezasını çektikten sonra Türkiye’ye sınır dışı edilme kararını da iptal ettiği kaydedildi.

Stockholm Bölge Mahkemesi, 6 Haziran’da bu kişinin “teröre finans sağlamak”, “gasp teşebbüsü” ve “silahlı saldırı” suçlarından 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıklamıştı.

Açıklamada, terör örgütü için haraç toplayan zanlının cezasını çektikten sonra Türkiye’ye sınır dışı edileceği belirtilmişti.

İsveç’te bir ilk

Böylece, ülkede ilk kez, terör örgütü PKK/YPG adına haraç toplayan bir kişiye hapis cezası verilmiş oldu.

İddianameyi hazırlayan Savcı Hans Ihrman, “PKK, İsveç’te şantaj yoluyla para toplamakla suçlanıyor. Uzun süredir organize biçimde yürütülen daha kapsamlı faaliyetlerin bir parçası. Zanlının adına hareket ettiğine dair kuvvetli deliller var.” ifadelerini kullanmıştı.

Savcı Ihrman, sanık hakkında 5 yıl hapis cezası isterken, Türkiye’ye iade edilmesini talep etmişti.

Terör örgütü için haraç istiyordu

Devlet televizyonu SVT’nin inde de sanığın ocak ayında terör örgütü PKK için restorandan silahla tehdit yoluyla haraç istemesi üzerine tutuklandığı belirtilmişti.

İsveç İstihbarat Servisi SEPO’nun raporuna göre de cezaya çarptırılan kişi terör örgütü PKK’nın ülkedeki önemli figürlerinden biri.

“PKK’nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş”

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, nisanda Dagens Nyheter gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamasının nedeni olarak terör örgütü PKK/YPG’yi göstermişti.

Billström, “PKK’nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş.” ifadesini kullanmıştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x