Lincoln Electric, MEB Robot Yarışması’nda Öğrencileri, VRTEX 360 Compact Sanal Kaynak Ekipmanıyla Buluşturdu!

Milli Eğitim Bakanlığınca bu yıl 15’incisi düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışması birçok ülkeden gelen katılımcılarla Bursa’da gerçekleşti. Yarışmada öğrenciler, insansız hava aracı, otonom araçlar, su altı araçlar gibi çeşitli kategorilerde yaptıkları projeleri sergileme imkanı buldular. Yarışma sayesinde öğrenciler teknolojik projeler konusunda tecrübe kazanırken alanlarındaki en yeni teknolojileri deneyimleme fırsatı da yakaladılar.

 

Lincoln Electric Türkiye, öğrencilerle bir arada olmak amacıyla sanal gerçeklik ekipmanı Vrtex® 360 Compact ile etkinliğe katkıda bulundu ve katılımcılara sanal ortamda, gerçeğe yakın şekilde kaynak uygulamalarını tecrübe etme fırsatı sundu. Öğrenciler bu sayede yeni teknolojik uygulamalar hakkında bilgi sahibi oldular. Ayrıca öğrenciler, sanal ortamda kaynak sürecini tecrübe etme imkanı da buldular. 

 

4 bin 733 Robot Yarıştı

Bu yıl 81 il ve 18 ülkeden 12 bin 716 katılımcının 4 bin 733 robotla yer aldığı yarışma ile ortaokul ve dengi okullar, ortaöğretim ile yükseköğretim öğrencilerinin eğitim süreçlerinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilmeleri amaçlandı. MEB Robot Yarışmasına Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, KKTC, Arnavutluk, ABD, Bosna Hersek, Gürcistan, Hırvatistan, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Libya, Malezya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Ürdün ve Yunanistan’dan ekipler katıldı. 

 

Benzersiz bir “sanal öğretmen”

Dijital çağın etkisiyle, öğrenme ortamları da değişkenlik gösteriyor. Vrtex 360 Compact, yeni compact ekipmanı ile bunu bir adım daha öteye taşıyor. Örtülü Elektrot, Gazaltı kaynak yöntemleri (MIG/MAG, TIG) ve opsiyonel oksi-gaz kesme imkanı sunuyor. Compact olmasından dolayı, kaynak proseleri arasında geçişler oldukça pratik olmakla birlikte zaman kaybını da ortadan kaldırıyor. Çelik, alüminyum ve paslanmaz malzeme seçme imkanının yanı sıra bindirme, köşe, alın, oluk, plaka üstü boru ve iki farklı çapta boru kaynak uygulaması yapılabiliyor.  

 

En büyük avantajlarından biri de çevre dostu olması. Doğaya gaz, sarf malzeme gibi atık oluşumu gerçekleşmiyor. Eğitim süreci boyunca herhangi bir sarf malzeme hurdaya ayrılmaz ve bu sayede malzeme kayıplarının önüne geçiliyor. Sanal kaynak uygulaması sırasında kaynakçının gerçek uygulamada karşılaşabileceği yanma, elektrik çarpması ve gözünü kaynak alma gibi iş güvenliği risklerinin hiçbiri bulunmuyor.   Kaynak kusurlarını gözlemleyerek, neden-sonuç ilişkisine dayalı yorum yapmayı ve anlık hata bildirimi alarak kaynakçının çok kısa sürede kendini geliştirmesini sağlıyor. Uygulama sırasında elektrodun ergime hissi verilmesi gerçekçiliğini artırarak daha başarılı sonuçlar almayı sağlıyor.

Lincoln Electric Türkiye’nin yeni teknolojileri ile tanışmak ve demo taleplerini ileterek yerinde deneyimlemek için lincolnelectric.com.tr adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x