Ali Koç: 6 yılı unutmaya razıyım!

Fenerbahçe’de Seçimli Olağan Genel Kurul’un ilk günü tamamlanırken son sözü Başkan Ali Koç aldı. Rakibi Aziz Yıldırım’ı önce eleştiren Koç, ardından da önemli bir çağrıda bulundu.

Sarı-lacivertli kulübün patronunun konuşmalarından satırbaşları şöyle:

– Ben mertçe savaşmayı, insanların gözünün içine bakarak mücadele etmeyi, arkadan konuşmadan her şeyi insanların yüzüne söyleyen biri olarak açıklayacağım şeyleri, söyleyeceğim kişi burada olmadığı için ne kadarını söyleyebilirim emin değilim.

– Enteresandır, tam da borç tablosu anlatılırken kürsüye geldiniz. Sahadan çekildiler diye laf ediyorsunuz. Siz seçim sahasından çekilmediniz mi giderek. Hayatta büyük konuşmamak lazım, başınıza gelir pek çok kez olduğu gibi.

– Divan seçimi için hepimizi zan altında bırakıyorsunuz, çift kol kaldırmakla itham ediyorsunuz. Delegelerin dörtte biri delege değildi, kaçak girdiler diyorsunuz. (Bu sırada stattaki ekranlara Aziz Yıldırım’ın çift el kaldırdığı görüntü verildi)

– Siz benden nefret ediyorsunuz, bu duyguyu aşamıyorsunuz. Ben sizden nefret etmiyorum. Sizin Ali Koç nefretiniz, Fenerbahçe sevginizin önüne geçmiş. Çok acı.

– Ben 6 yılda olanları unutmaya razıyım. Bizden bunu bekleyen taraftarlar için güç birliği yapalım. Bu camianın hak ettiği yere gelmesinde sizin de tuzunuz olsun. Camianın buna ihtiyacı var. Ne Aziz Yıldırım ne Ali Koç kendi yöntemleriyle 20 senedir kanser gibi yerleşmiş anti- Fenerbahçe lobisiyle mücadele edemez. Başkanlık yapanlar böyle olursa camia kökünden ayrışır. Ben her şeyi unutmaya, sineye çekmeye razıyım, yeter ki Fenerbahçe menfaat sağlasın.

– Bu camia birbiriyle uğraşmaktan yoruldu, hep rakipler sevindi. Sen, ben değil Fenerbahçe için birleşme zamanı. Pazartesi günü yeni bir yolculuğa hep beraber çıkıyoruz. Hazırlanın.

İBRA EDİLDİLER

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve yönetim kurulu, mali ve idari yönden ibra edildi. Ülker Stadı’nda gerçekleştirilen Olağan Seçimli Genel Kurulu’ndaki konuşmaların ardından 01.01.2023-31.05.2023 ve 01.06.2023-29.02.2024 mali dönemleri faaliyetlerinden dolayı mevcut yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin ibrasına geçildi. Toplantıya katılan üyeler, Başkan Koç ve yönetim kurulunu oy birliğiyle ibra etti. Ayrıca Denetim Kurulu da aynı dönemler içerisindeki faaliyetleri dolayısıyla ibra edildi.

Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda başkan adaylarının oy pusula renkleri belli oldu. Bugün yoğun katılımla yapılması beklenen seçimde Ali Koç sarı, Aziz Yıldırım ise beyaz pusulada yer alacak.

KONGRE GERGİN BAŞLADI

Fenerbahçe’de Ali Koç ile Aziz Yıldırım’ın başkanlık yarışı gergin start aldı. Ülker Stadyumu’nda gerçekleşen olağan genel kurulun ilk günü divan başkanlığı seçimi ile başladı.

Oylamayı Şekip Mosturoğlu ile yarışan Vefa Küçük’ün kazanması bir anda ortamı alevlendirdi. Yönetim Kurulu üyesi Erol Bilecik mali raporu okurken, Aziz Yıldırım kürsüye geldi ve mikrofonun başına geçti. Divan Başkanı Küçük’ün “Benden söz almadan konuşmayın” tepkisine “Ben alırım, sen orada seçilmeden oturdun” karşılığını verdi.

Sahneye gelen Başkan Ali Koç ile önce tokalaşan, ardından bir süre konuşan Yıldırım, “Burada Fenerbahçe’ye yakışır bir seçimin olmasını istiyoruz. Ancak yapılan seçim demokratik olmayan bir seçim oldu” diyerek kongre alanından ayrıldı. Aziz Yıldırım ofisinde düzenlediği basın toplantısında, “Kalsaydım kavga çıkacaktı. Olaylar büyüyecekti. Ben kimseden korkmam. Korkaklar her gün, cesurlar bir kez ölür. Biz bir kez öleceğiz. Biz kimlerle kavgalar etmişiz. Ben kaçmam. Ben ayrılmasaydım F.Bahçe’ye zarar olacaktı” dedi.

Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları ise şöyle:

– Divan başkanlığı seçiminin nasıl oldu bittiye getirildiğini hepiniz gördünüz. Delegelerin tepkisi oldukça ortalık gerildi. Yer yer kavgalar çıktı. Kongre üyesi olmayan taraftarlar içeri alınmıştır.

– Kürsüye giderek bu yanlışa bir çözüm bulmalarını istedim. Amacım bir sukunet ortamı yaratmaktı. Ali Bey’e yöneldim, elini sıktım. Divan’ın tavrının kavgaya yol açacağını söyledim. Ali Bey, ‘Gerekirse kavga edelim’ dedi. Güldüm, geçtim.

– Holdinglerin takımı Fenerbahçe mi, yoksa halkın takımı Fenerbahçe mi? Bunu oylayacağız. Bütün delegelerimizi yarın (bugün) stada bekliyorum. Ben de orada olacağım ve seçim bitene kadar ayrılmayacağım.

– Divana gidip 50 milyon dolar teminat mektubu verecektim. Bunu söyleyecektim ama olmadı. Şampiyon olamazsak o parayı Fenerbahçe’ye vereceğim.

“TARİH KAYBEDENLERİN HİKAYESİNİ YAZMAZ”

Aziz Yıldırım’ın stattan ayrılmasaydı yapacağı konuşma da ortaya çıktı. ‘Tarih asla kaybedenlerin ya da mücadele etmeden çekilenlerin hikayesini yazmaz’ diyerek mevcut başkan Ali Koç’a yüklenen Yıldırım, “İş insanı Ali Bey’in Fenerbahçe sevgisini, sadakatini tartışmıyorum. Ancak kendisi kulübün haklarını savunmak konusunda yeterli dirayete ve dirence sahip değil. Ali Bey malesef okulda sürekli dayak yiyip, eve gelince her şeyi kırıp döken, şımarık bir çocuk gibi davranıyor. Bu süreçleri doğru yönetemedikleri için de Fenerbahçemiz sürekli olarak hırpalanıyor” ifadelerini kullandı.

Yıldırım şöyle devam etti: “Ben sizlere 6-0’ın mirasını bıraktım. Siz ise 6 yılda hiçbir başarı elde edemeyerek başka bir 6-0’ın mirasını bırakıyorsunuz. Fenerbahçe tarihi boyunca pes etmemiş, zaferler için mücadele etmiştir. Bu ruhu yeniden canlandırmak için buradayız. Hep birlikte, kulübümüzü yeniden zirveye taşıyacağız. Ali Bey ise tekrar aday oluyor çünkü 6 yıllık başarısızlığın sonunda kendi itibarını toparlamanın derdinde.”

“SEÇİLİRSENİZ MOURINHO İLE NASIL ÇALIŞACAKSINIZ”

Ali Koç’un listesinde yer alan Acun Ilıcalı, seçimli olağan genel kurulda açıklamalar yaptı. Aziz Yıldırım’ın ‘Açıktan Mourinho’ya para verdiler’ iddiasına cevap veren Ilıcalı şu ifadeleri kullandı:

“Şahsıma atılmadık çamur kalmadı. Aziz Yıldırım’ı mahkemeye verdim, ona cevap vermek istemiyorum. Siz kalkıp, ‘Mourinho’nun menajerine açıktan para verdiniz’ derseniz Fenerbahçe’yi, Mourinho’yu ve menajerini suçlamış oluyorsunuz. Hocamız beni aradı ve ‘Bu olanlar doğru mu?’ dedi. Ben de ‘evet’ dedim. Son derece üzüldü. Daha gelmeden şu tribünlerin kucakladığı Mourinho’ya çamur atmayı başardınız. Başkan olursanız onunla nasıl çalışacaksınız?”

Acun Ilıcalı konuşmasının devamında “Birbirimize değil rakiplerimize korku salalım. Biz en büyüğüz” derken “Fenerbahçe sen çok yaşa” tezahüratı da yaptı.

Başkan Koç’un görev süresinde özellikle mali konularda büyük adımlar attığını sözlerine ekleyen Ilıcalı, “Başkanımız Ali Koç’u takdir etmem gerekiyor. Onun geldiği Fenerbahçe’de 600 milyon euro borç, maaşlar ödenmiyor… Geldiğim Fenerbahçe’de ise kadrosu güçlü, 1 mağlubiyetle geçen bir sezon, adaletin olmadığı bir sezon, hep beraber burada buluşup bütün Türkiye’ye bu mesajı verdiğimiz bir sezon oldu. Şimdi sıra geldi şampiyonluğa. Başkanımız söz vermiyor ama ben veriyorum, burada dünyanın en büyük eğlencesini düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KENDİNİ ŞAMPİYON SANAN TAKIM”

Genel kurulda, Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Kızılhan, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nu okurken ezeli rakipleri Galatasaray’a yönelik sert sözler sarf etti. Kızılhan şu ifadeleri kullandı:

“Rakiplere farklı, bize farklı mücadele eden takımlarla savaşarak tarihin en karakterli takımını oluşturduk. Rakiplerimiz desteklenirken biz aşağıya çekildik. Ancak oyuncularımız yılmadılar ve “Nasıl olsa olmayacak’ demeden sonuna kadar mücadele ettiler. Son noktayı ise kendisini şampiyon sanan takımın sahasında kazanarak, hem de hakem hatalarıyla eksik kalmışken, sadece rakibimizin değil, tüm spor kamuouyunun gözleri önüne sererek koydular. Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösteren bu tarihin en değerli takımını alınlarından öpüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x